Zapraszamy do kontaktu

Aktualności podatkowe
Brak możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na rzecz spółki z grupy kapitałowej
17 grudnia 2015
14 grudnia 2015 r. NSA wydał w wyrok (II FSK 2464/13), w którym odmówił prawa rozliczania w kosztach podatkowych wydatków związanych z zakupem usług świadczonych przez kancelarię prawną poniesionych przez jedną ze spółek należących do grupy kapitałowej na rzecz drugiej spółki z grupy. Wyrokiem tym NSA uwzględnił złożoną przez organy podatkowe skargę kasacyjną.

Sprawa dotyczyła Spółki, która prowadziła różnorodną działalność – między innymi w zakresie odzyskiwania metali, przetwarzania zużytego sprzętu RTV i AGD oraz działalności holdingowej. W ramach prowadzonej działalności zamierzała uruchomić system zbiórki elektroodpadów i w tym celu postanowiła zainwestować w jedną ze spółek, która posiada sieć oddziałów. Aby przeanalizować możliwość współpracy ze spółką, w którą zainwestowała, Spółka wynajęła specjalistyczną kancelarię, która miała zająć się przede wszystkim przeprowadzeniem audytu i doradztwem w zakresie integracji spółki z całą grupą kapitałową. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Spółka zapytała czy wydatki związane z zakupem usług świadczonych przez kancelarię mogą być kosztem podatkowym w momencie ich poniesienia.

W wydanej interpretacji indywidualnej (ILPB3/423-266/12-2/JG) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu podkreślił, że przepisy podatkowe nie przewidują możliwości zaliczania w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków pokrywających koszty funkcjonowania innego podmiotu gospodarczego, a za takowe uznać należy przedmiotowe wydatki. Działania przeprowadzone przez Spółkę miały na celu integrację grupą kapitałową a  przeprowadzone analizy wykazały, że istnieją inne obszary współpracy których wykorzystanie w przyszłości przyniesie korzyści ekonomiczne dla wszystkich spółek. W wyniku zaskarżenia przez Spółkę omówionej interpretacji, WSA wydał wyrok, w którym uznał stanowisko Spółki za prawidłowe i orzekł o możliwości zaliczania wydatków ponoszonych na rzecz innej spółki z grupy do kosztów uzyskania przychodów.

NSA podzielił jednak stanowisko fiskusa, stwierdzając między innymi, że przepis art. 15 ust. 1 ustawy o CIT nie przewiduje możliwości ponoszenia kosztów za kogoś innego, w tym przypadku za firmy z grupy kapitałowej. Wydane przez NSA orzeczenie jest niewątpliwie niekorzystne dla podatników i należy mieć nadzieję, że nie rozpocznie nowej, profiskalnej linii orzeczniczej w tym zakresie.

Alicja Jóźwik
http://www.izbapodatkowa.pl/serwis/img/marianski.png

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.Akceptuję