- tel.: 42 235 31 95
- fax.: 42 235 31 96
- szkolenia@izbapodatkowa.pl
Zapraszamy do kontaktu
Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji opublikowano tekst projektu ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków europejskich przez jednostki samorządu terytorialnego oraz o zmianie ustawy o finansach publicznych.
Nowa ustawa będzie dotyczyła przede wszystkim trzech obszarów:
- zasad dokonywania przez jednostki samorządu terytorialnego rozliczeń w podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy upływający 31 grudnia 2016 r. oraz okresy rozliczeniowe poprzedzające ten okres, w tym:
- centralizacji rozliczeń,
- stosowania proporcji sprzedaży za okresy przed styczniem 2017 r. (kiedy to nastąpi centralizacja),
- stosowania kas rejestrujących,
- wyrejestrowania jednostek organizacyjnych;
- zasad dokonywania przez jednostki samorządu terytorialnego korekt rozliczeń w podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy upływający przed dniem podjęcia przez nie rozliczania tego podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi, w tym:
- korekt podatku należnego,
- korekt podatku naliczonego,
- korekt proporcji, oraz
- dokonywania przez jednostki samorządu terytorialnego zwrotu środków europejskich uzyskanych na realizację ich zadań w przypadku zmiany kwalifikowalności wydatków w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej C-276/14.
Jak wynika bowiem z uzasadnienia projektu ustawy ministerstwo finansów przewiduje brak konieczności zwrotu środków europejskich w przypadku korzystania przez samorządy z programów finansowanych w takim zakresie, w jakim wskutek wyroku Trybunału Sprawiedliwości nastąpiła zmiana wysokości wydatku kwalifikowalnego związanego z zakupem tych towarów i usług.
Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 marca 2016 r.
Uwzględniając jednak ambitny termin wejścia w życie ustawy, to, że projekt jest datowany na 14 stycznia 2016 r. oraz fakt, że ustawa musi zostać zaopiniowana przez organy administracji rządowej, organy i instytucje państwowe i przejść proces legislacyjny moim zdaniem możliwość wprowadzenia ustawy w tym terminie nie wydaje się realna.
Wojciech Zajączkowski

