Zapraszamy do kontaktu

Aktualności podatkowe
Termin ujęcia faktury korygującej
14 maja 2016
Spółka posiada magazyn i kupuje towar. W związku z tym często otrzymywane są faktury korygujące dotyczące zwrotu towarów. W marcu 2016 r. kupiono towar od polskiego kontrahenta. Faktura z marca została zaewidencjonowana w marcu 2016. Następnie w ciągu kilku dni zwrócono pewną partię towaru z dostawy. Kontrahent wystawia fakturę korygującą i wysyła ją do Spółki. Problem pojawia się w przypadku gdy faktura korygująca dociera do Spółki w kwietniu przed 25 kwietnia (data złożenia deklaracji VAT-7).

Czy zmniejszony podatek naliczony wynikający z faktury korygującej należy ująć w rozliczeniu za kwiecień 2016 r. (data otrzymania korekty), czy też za marzec 2016 r., bowiem faktura została otrzymana przed złożeniem deklaracji za marzec 2016 r.?

Problem jest związany z treścią art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. b ustawy o VAT, zgodnie z którym: nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością.

Z przepisu tego wynika, że faktura dokumentująca wyższą wartość niż ta za którą dokonało się zakupu nie daje w tej części prawa do odliczenia podatku naliczonego. Np. podatnik nabył 100 cegieł, a na fakturze było ujętych 300 cegieł. Może odliczyć podatek jedynie od 100 nabytych cegieł. Kolejne 200 cegieł choć ujęte były na fakturze nie były nabyte przez kupującego. Jednakże biorąc pod uwagę ww. stan faktyczny nie można uznać, że w tej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. b ustawy o VAT. Jest to związane przede wszystkim z treścią art. 86 ust. 19a ustawy o VAT, zgodnie z którym:

w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą, o której mowa w art. 29a ust. 13 i 14, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Ze zdania pierwszego art. 86 ust. 19a ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że obniżenie podatku należnego o naliczony ma zostać dokonane za okres, w którym podatnik fakturę korygującą otrzymał.

Podjęcie decyzji o skorygowaniu podatku musi być, co do zasady, poprzedzone otrzymaniem faktury korygującej. Brak otrzymania faktury nie powoduje konieczności skorygowania podatku. Wyjątkiem jest tu art. 86 ust. 19b ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku, o którym mowa w art. 29a ust. 15 pkt 4, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dowiedział się o warunkach, na jakich transakcja została zrealizowana.

Natomiast zgodnie z art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy o VAT warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę nie stosuje się w przypadku gdy podatnik nie uzyskał potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej i z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej.

Z art. 86 ust. 19b w związku z art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy o VAT wynika, że nabywca jest obowiązany skorygować podatek naliczony nawet wówczas, gdy nie otrzymał faktury korygującej od sprzedawcy, jednak wie o okolicznościach tej transakcji (o zmniejszeniu kwoty podatku naliczonego). Obowiązek korekty podatku naliczonego u nabywcy (nawet bez posiadania faktury korygującej) wystąpi tylko wówczas, gdy sprzedawca nie uzyskał potwierdzenia odbioru faktury korygującej mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej. Aby ta sytuacja miała miejsce (korekta podatku u nabywcy wobec braku faktury korygującej) muszą wystąpić dwie łącznie przesłanki:

  • odbiorca dowiedział się o warunkach, na jakich transakcja została zrealizowana, oraz
  • sprzedawca próbował doręczyć fakturę korygującą, lecz z różnych względów nie mógł jej dostarczyć nabywcy.

Samo zaistnienie zwrotu towarów nie może być sygnałem do korekty podatku naliczonego. Zwrot towaru po jego nabyciu nie może być automatycznie sygnałem dla korekty. Gdyby tak było zbędny byłby (lub przybrałby inną postać) art. 86 ust. 19a.

Natomiast art. 86 ust. 19a zdanie drugie wskazuje, że jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia. Należy wyjaśnić co oznacza, że podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje.

Po pierwsze prawo do odliczenia podatku w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy pod warunkiem, że podatnik będzie za ten okres posiadał, co do zasady, fakturę. Należy jednak wyjaśnić co oznacza, że podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze. Czy obniżenie następuje dopiero poprzez składanie deklaracji VAT-7, czy też to obniżenie następuje wcześniej.

Zgodnie z treścią art. 109 ust. 3 ustawy o VAT podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, art. 130d, art. 134 oraz art. 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Wynika z tego przepisu, że podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego (…) oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu. Skoro podatnik już w ewidencji musi wyliczyć kwoty podatku naliczonego i należnego oraz kwoty zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu, to oznacza, że obniżenie kwoty podatku należnego nie jest dokonywane w deklaracji lecz w ewidencji. To całkowicie zasadne bowiem deklaracja podatkowa jest odzwierciedleniem ewidencji, w których to obniżenie zostało już zrealizowane. Deklaracja podatkowa jedynie odzwierciedla, deklaruje kwoty już wcześniej zaksięgowane. Jeżeli obniżenie kwoty podatku należnego nie następuje w deklaracji lecz w ewidencji, to oznacza, że podatnik, który już zaewidencjonował daną fakturę automatycznie pomniejszył w ten sposób w swojej ewidencji podatek należny do zapłaty, a późniejsza deklaracja podatkowa, jedynie ten fakt odzwierciedli. Dlatego też jeżeli podatnik ujął już w ewidencji zakupów fakturę dokumentującą nabycie towarów i usług a następnie po zakończeniu miesiąca, ale przed złożeniem deklaracji otrzymał fakturę korygującą podatek naliczony powinien dokonać zaewidencjonowania faktury korygującej w rozliczeniu za okres otrzymania tej faktury. Jednakże jeżeli obiektywnie podatnik nie dokonał jeszcze pomniejszenia podatku należnego o naliczony, a faktur zakupowych nie ujął w swojej ewidencji, to otrzymanie faktury korygującej zmniejszającej podatek naliczony po zakończeniu okresu rozliczeniowego a przed złożeniem deklaracji za ten okres powinno skutkować ujęciem owej korekty za okres, którego ta korekta dotyczy.

Wojciech Zajączkowski

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.


Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.Akceptuję